Post na blogu

Przeczytaj przydatne posty dotyczące naszych towarów

Ochrona katodowa zbiorników podziemnych

2872

Ochrona katodowa zbiorników podziemnych 

    Ochrona katodowa zbiorników podziemnych jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony stali przed korozją w środowiskach elektrolitycznych (np. instalacje zanurzone w wodzie lub ułożone w gruncie). Stosowanie ochrony czynnej, tj. katodowej wraz z ochroną bierną, czyli powłoką izolacyjną  stanowi najlepsze zabezpieczenie przed korozją umożliwiające długotrwałą eksploatację konstrukcji stalowych. 

W zależności do zapotrzebowania prądowego konstrukcji stalowej, ochronę katodową można zapewnić poprzez zastosowanie:

 anody galwanicznej (inaczej: protektor), czyli utworzeniu z chronioną konstrukcją ogniwa galwanicznego z wykorzystaniem metalu mniej szlachetnego jak: Mg, Zn czy Al.

Do stalowej konstrukcji zbiornika dołącza się anody galwaniczne, które wykonane są z metalu o bardziej elektroujemnym potencjale niż dedykowana ochronie konstrukcja. Budowa anody to najczęściej stop magnezu, cynku lub aluminium. Po podłączeniu protektorów i zasypaniu uzyskuje się polaryzację konstrukcji zbiornika w wyniku oddziaływania ogniwa galwanicznego. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja zapewnia skuteczne zminimalizowanie procesów korozyjnych do wartości znikomych a wręcz nieistotnych – co przekłada się bezpośrednio na wzrost żywotności zbiornika i spadek wysokich kosztów remontowych do poziomu kosztów eksploatacyjnych.

 zewnętrznego źródła prądu, czyli instalacji z własnym zasilaniem (230Vac), prostownikiem oraz systemem nieroztwarzalnych anod np. tytanowych Ti/MMO.

Ochrona katodowa z zewnętrznym źródłem zasilania – jest to najczęściej spotykany system ochrony katodowej. Zasada działania jest zbliżona do powyższego rozwiązania.

Chroniony obiekt jest katodą w wymuszonym ogniwie, w którym pomocnicza anoda jest wykonana z metali trudnoroztwarzalnych/szlachetnych. Główna różnica polega na zastosowaniu zewnętrznego zasilania wraz ze specjalistycznym prostownikiem (obecnie często stosowana jest stacja mikroprocesorowa z możliwością zdalnej kontroli oraz odczytu).
Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie m.in. w niekorzystnych warunkach glebowych lub gdy konstrukcja chroniona wymaga znacznej ilości dostarczonego prądu stałego do utrzymania prawidłowego kryterium ochrony przeciwkorozyjnej. 

Przykładowy proces wdrażania ochrony katodowej na zbiorniku paliwowym:

 badania przedprojektowe oraz ocena stanu izolacji i rodzaju koniecznej ochrony katodowej.

 projekt instalacji wraz z postępowaniem administracyjnym.

 wykonanie systemu ochrony katodowej.

 uruchomienie oraz protokolarny odbiór instalacji.

 serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instalacji.

 wsparcie merytoryczne, szkolenie techniczne.

       Firma Alfacore wykonuje badania przedprojektowe, projekty, wykonawstwo oraz serwis w zakresie ochrony katodowej zbiorników. Należy podkreślić, że posiadamy wszelkie niezbędne uprawnienia oraz certyfikaty umożliwiające wykonania ww. instalacji w systemami pod klucz, czyli badania przedprojektowe, projekt oraz wykonanie instalacji. W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.